Bojowe

Najnowsze mundury w naszej ofercie stworzone są z VTX RIPSTOP™, który jest materiałem typu stretch (rozciągliwym), jednocześnie będąc bardzo wytrzymałym. Nawet, jeśli taki materiał zostanie przecięty (co już samo w sobie jest utrudnione), nie będzie on samoistnie rwał się dalej.

Aktywne filtry

Mundury — ubrania do zadań bojowych

Mundur, także znany pod nazwą „uniform”, jest to standardowy ubiór członków pewnej organizacji, głównie wojska, ale również straży czy policji. Dzielą się między innymi na bojowe i galowe, gdzie te pierwsze ubierane są do szkoleń lub pełnienia służby wartowniczej, a te drugie noszone są podczas uroczystych wystąpień. Mundury bojowe, aby zmylić przeciwnika, posiadają specjalne kolory i wzory zwane kamuflażem (od kamuflażu zwierząt, które w taki sposób chowały się przed drapieżnikami). Noszą go wszyscy żołnierze polskich wojsk z wyjątkiem żołnierzy jednostek pływających Marynarki Wojennej, którzy z kolei noszą ubiór w kolorze granatowym.

Elementy munduru wojskowego

Mundur składa się z kilku części.
  • Okrycie głowy:
    • Beret lub furażerka. Furażerka („pierożek”) jest specyficzna dla Sił Powietrznych, reszta polskiego wojska nosi berety.
    • Kapelusz polowy — najczęściej używany w czasie operacji pustynnych lub na terenach silnie zalesionych, chroni on żołnierzy przed słońcem.
    • Czapka zimowa — gdy temperatura spadnie, w celu ochrony głowy przed szkodliwym wpływem zimna stosuje się czapki zimowe.
  • Koszula, będąca górną częścią munduru, musi być odpowiednio przewiewna, ale i wytrzymała, posiada dodatkowe wyposażenie w postaci nałokietników. Jest ona noszona przez żołnierza czasami kilka dni bez zdejmowania, dlatego musi zapewnić odpowiedni komfort użytkowania.
  • Spodnie, dolna część munduru, które tak samo jak koszula nie mogą powodować ograniczeń ruchowych żołnierza. Dodatkowo wyposażone są również w nakolanniki chroniące kolana oraz kieszenie, odpowiedniego rozmiaru, żeby przechować w nich jak najwięcej przy zachowaniu jak najmniejszej objętości.

Materiały używane w mundurach polowych

Jak nietrudno się domyślić, mundur bojowy jest wystawiony na wiele czynników zewnętrznych, od warunków atmosferycznych po uszkodzenia fizyczne materiału. Stąd może pojawić się pytanie: „z czego zrobione są mundury bojowe”? Wiele mundurów szytych jest z materiałów Rip-Stop. Jest to technika wzmacniania tkanin poprzez wszycie w stałych odstępach wytrzymalszego włókna. Nawet, jeśli taki materiał zostanie przecięty (co już samo w sobie jest utrudnione), nie będzie on samoistnie rwał się dalej. Można to zauważyć po charakterystycznym wzorze wypukłej kratki. Najnowsze mundury w naszej ofercie stworzone są z VTX RIPSTOP™, który jest materiałem typu stretch (rozciągliwym), jednocześnie będąc bardzo wytrzymałym. Bardzo ważnym jest również, żeby taka tkanina była niepalna oraz nietopiąca się, stąd wszystkie mundury w naszych ofertach są wykonane właśnie z takich materiałów.